Dětská zahrádka

Plánování zahrady - 1. Zahradničíme s dětmi

 

Ať už žijeme na venkově či ve městě, ve většině z nás je přirozeně ukryta jakási touha mít ve své blízkosti kousek něčeho živého, něčeho, o co je třeba pečovat, starat se, radovat se z nových přírůstků či vlastních výpěstků a sazeniček, kterými můžeme obdarovávat své blízké.

Blízkost rostlin obohacuje každého z nás, vnímáme jejich proměnlivost v průběhu celého roku, zlepšují nám náladu, působí na naše zdraví, čistí náš životní prostor, dávají nám užitek. Každá jsou jiná, a i ty druhově „stejné“ jsou vlastně každá naprostý originál… stejně jako my, lidé.

Jaro je pro zahrádku bezesporu tím nejrozmanitějším obdobím. Zakládáme nové záhonky či balkonové truhlíky, sledujeme každý centimetr přírůstku, radujeme se z květů a jsme omámeni nekonečnými vůněmi kvetoucích dřevin, bylin i závanem z polí, lesů a luk. Vůně rostlin v člověku umocňuje dobrou náladu, pocit svěžesti je očišťující a osvobozující, dodává nám novou energii, čerstvost a také naději z nadcházející úrody. A dětem nekonečnou radost z každého kvítečku, broučka na něm nebo z možnosti obdarováním maminky květinkou do vázičky. Čas v přírodě, na zahrádce i na tom kousku balkónu v blízkosti rostlin je k nezaplacení.

Abychom na jaro byli připraveni, je ideální si přes zimu zahradu pěkně rozvrhnout. Protože pracuji mnoho let jako zahradní architekt, ráda vám předám své osvědčené tipy, pohledy a inspirace, jak si zahrádku co nejefektivněji naplánovat, na nic při tom nezapomenout, jak ji vytvořit tak, aby byla praktická, živá a krásná.

 

DĚTSKÁ ZAHRÁDKA

Zahrada může mít mnoho forem. Dnes se zaměříme na tu pro děti. Jedlou, praktickou, zábavnou, bezpečnou, léčivou, naučnou,...

 

Každý můžeme mít svůj prostor, který nazveme zahradou. Ať už se jedná o rozlehlou plochu kolem domu, ozeleněnou terasu, zimní zahradu, balkón či okenní truhlíky, vždy je zde záměr podobný. Být o kousek blíže přírodě, cítit ji, radovat se z ní i v ní, využívat její plody, pečovat o ni.

 

Možnosti pěstování rostlin jsou rozmanité. Ať už se jedná o klasické záhonky, v současnosti velmi oblíbené a praktické vyvýšené záhony, nebo nádoby. Sortiment je široký materiálově, velikostně i barevně. Stačí sladit s místem a vhodnou rostlinou a zahradničení může začít.

 

Ne každý má v dnešní době touhu, pěstovat si kvanta domácího ovoce a zeleniny do zásoby, jako tomu bývalo kdysi. Doba je však jaká je a postupně si své okrasné zahrádky minulého desetiletí opět začínáme přetvářet na zahrádky částečně samozásobitelské. Čerstvé bylinky, čerstvé ovoce či chutné zralé rajče, utržené přímo z keříku, totiž nic nenahradí. Stačí se zamyslet nad tím, co máme rádi a i na malém prostoru vypěstovaná pažitka či petrželka může udělat velikou radost a dodat spoustu vitamínů a čerstvé chuti třeba nedělní polévce.

 

Založení záhonu či pěstební nádoby, péče o vzešlé rostlinky i sklizeň bylinek či plodů, přináší mnoho radosti také dětem, které se tak mimo jiné seznamují s koloběhem života rostlin. Pozorují je od semínka, přihlíží proměně květů v plody a zjišťují, jaký mají rostliny přínos pro naši obživu. Můžeme je učit také péči o ně, čímž dojdou ke zjištění, že čím více péče rostlinám věnujeme, tím více užitku nám přinesou. A časem zjistí, že je to tak v životě v podstatě se vším…

 

Stránka dětské radosti je přirozeně pro rodiče to vůbec nejdůležitější a zahrada jim k ní nabízí nesčetné příležitosti. Dětem mnohdy stačí k radosti úplně málo, i když si to mnozí rodičové nechtějí připustit a děti zahrnují hromadou plastových či zvukových hraček a podobných zbytečností. Přitom si popravdě přiznejme, čí dítě si na dlouhé hodiny nevystačí s obyčejným pískem, kamínky, lezoucím broučkem, šnečkem či žížalou nebo rozmanitými druhy klacíků, které jim příroda nabízí…? A navíc zadarmo a s možností vrácení přírodě kdykoli a kdekoli, když je přestanou bavit?! Čí dcerka se necítí být vílou na rozkvetlé louce, kde se může volně rozběhnout a natrhat si divoké květiny? A který rodič není šťastný, když mu s péčí o zahradu, zálivkou či výsevem semínek ti naši andílci pomohou? Dětská zahrádka má pro mě synonymum Zahrada radosti a vše, co ji tvoří je součástí domova. Pokud jste tedy dosud neměli čas nebo vás ani nenapadlo se zahradničení s dětmi věnovat, vyzkoušejte to třeba právě teď! Naplánujte si svou novou dětskou zahrádku! Radost vašich dětí bude zaručená od začátku pěstování až do sklizně, to mi věřte! :)

Pokud máte pocit, že sami zahradničení sotva rozumíte a bojíte se, že dětem nepředáte dostatečnou zkušenost a informace, nebojte se! Naše semínkové krabičky obsahují jednoduché návody na pěstování, které pochopí každý. Přiznám se, že i jako odborníkovi, je mi velkým pomocníkem a především inspirací často také internet, ale především mám moc ráda knihy. Jako milovník zahrady a zahradničení vlastním možná na 200 publikací s touto tématikou a pro přiblížení problematiky rostlin a zahradničení dětem se mi velmi osvědčily např. tyto (pozn. nejedná se o reklamu ani placenou spolupráci):

Botanicum - naprosto úchvatná grafika, formát, kvalitní materiál, a vůbec celkové zpracování knihy nadchne jak dospělé, tak i děti. Člověk má pocit, že rostliny v knize doslova žijí. Opravdu výjiměčný kousek v naší dětské knihovničce.

Pro naplánování dětské bylinkové zahrádky je ideální otevřít knížku Bylinky pro děti a maminky. Používáme ji s dětmi v podstatě celoročně už několik let a je skvělou inspirací jak využít a zpracovat dary z naší zahrádky i přírody okolo našeho domu, ať už do podoby léčivých sirupů, hravých obrázkových jídel či výrobků s využitím rostlin, kterými se zabavím já i mé malé děti. Návody jsou velmi jednoduché a výsledky jsou skvělé.

Knížka mě mimo to často vnese do krásných vzpomínek z dětství, kdy nás dědeček brával k lesu a zasvěcoval do tajů bylinkaření, nebo kdy jsem s obdivem pozorovala maminku, jak máčí velikonoční vajíčka v cibulových sukénkách a použité jarní kvítky na nich zanechají nádherný otisk.

 

Člověk si ani neuvědomí, kolik možností skýtá použití úplně běžných rostlin, které v průběhu roku potkáváme na každém kroku.

Proto važme si toho, co je nám tak blízko a blízké… předávejme informace našim dětem, zapojujme je do tvoření i péče o rostliny, radujme se společně z maličkostí, užívejme si toho, co nám příroda nabízí, vždyť ona jediná to s námi i přes všechnu naši hloupost a neúctu, myslí pořád nejlépe!

 

Jak postupovat při plánování dětské zahrádky?

1. Zvolit si prostor, který by se dal pro zahradničení s dětmi využít - záhon, vyvýšený záhon, truhlík, kameninová nádoba, nějaký starý předmět, který by se vám líbil jako dekorace - smaltovaný lavor, stará dětská kolečka, ... fantazii se snad v tomto meze ani nekladou, pokud bude výsledek lahodit vašemu designérskému oku.

 2. Naplánovat, co budeme pěstovat - na co máme prostor, co mají děti rády, co ještě neznají a rádi bychom zkusili společně vypěstovat, co využijeme k dekoraci (řezané květiny) nebo na výrobu dárků (rostliny vhodné na zavaření, marmelády, sirupy, k různému tvoření).

 3. Sehnat semínka, sazenice, materiál pro pěstování (substrát, hnojivo, doporučuji také třeba mykorhizu, jmenovky k rostlinkám,...) a připravit si vhodné nářadí.

 4. Vytvořit si plán péče o dětskou zahrádku.

 5. Dobrovolné - Naplánovat propojení dětské zahrádky s dalšími prvky pro děti v zahradě - dětským domečkem, pískovištěm, herními prvky. Umístěním dětské zahrádky v blískosti těchto prvků umocníme dojem dětského koutku, v podstatě venkovního domova pro naše děti.

 6. Těšit se na JARO, až budeme se vší tou krásou moci začít!

 

A pokud to nevydržíme, spousta druhů rostlin se dá pěstovat také celoročně v interiéru, např. bylinky nebo pro šikovnější malé zahradníky náš Orient Expres.

 

 

S láskou k zahradě, dětem, i vám, čtenářům,

 

Adéla, srdce značky VYROSTE