Jak na hnojení rostlin

Zajímá vás, jak na hnojení rostlin z našich semínkových krabiček?

 

 Podzimní hnojení

 

Rostliny v sezóně z půdy odeberou velké množství živin, proto je důležité pro efektivní pěstování rostlin v další sezóně půdu o odebrané množství živin obohatit.

Podzimní období je ideálním časem na hlubší zpracování půdy, při kterém je vhodné hnojivo do půdy zapravit. Během zimního období dojde k částečnému nebo úplnému rozložení hnojiva a promísení s půdou a vznikne tak pro rostliny optimální, zdravé a výživné prostředí.

Současný trh nabízí celou řadu minerálních (tj. anorganických hnojiv) a často již ze zvyku minulých let automaticky v zahradnické prodejně hlásíme: "Prosím, NPK, Kristalon, Cererit,..." Jistě, tohle je jedna z voleb, která je léty osvědčená a "funguje". Minerální hnojiva působí rychle a efektivně, obsah účinných látek je daný, víme, co kupujeme, co od nich můžeme očekávat. Bohužel ale také známe ekologický dopad používání anorganických látek a jejich vliv na strukturu půdy, čistotu spodních vod a celkovou zátěž pro přírodu, jak při jejich používání, tak i při jejich výrobě.

Dnešní doba si žádá mnoho zamyšlení, jak s půdou nakládat lépe, ekologičtěji, zdravěji? Uzdravení půdy všeobecně je velké téma a běh na dlouhou trať. Sami však můžeme malý krok ke zlepšení hospodaření s půdou, udělat klidně hned dnes! Především s tou, kterou máme doma na zahrádce, kterou chceme mit zdravou a spokojenou, a kterou chceme takto dále předat našim potomkům.

Nad použitými hnojivy se zamýšlíme především tam, kde můžeme ovlivnit i pozorovat efektivitu "zdravějšího" hnojení. Tam, kde často konzumujeme bylinky a zeleninu přímo ze záhonu, a kde chceme cítit spojení s přírodou.

 

Co můžeme udělat lépe třeba ještě letos na podzim?

 

Půdu hluboce zpracujme rytím.

A to jak tu na klasických záhonech, tak i ve vyvýšených záhonech. Zapravme do ní zdravé organické zbytky rostlin na tzv. zelené hnojení (z našich semínkových krabiček je pro zelené hnojení ideální použít Hrášek dřeňový 200 semen z kolekce Dětská zahrádka, který můžeme vysévat od jara až do podzimu a do půdy zapracovat před nebo po sklizni lusků) nebo organické hnojivo, získané od hospodářských zvířat, jako je kravský hnůj, koňský hnůj, dobře se mi osvědčil také domácí ovčí hnůj, rozmočené slepičince, apod.

Organické hnojivo je vhodné zapracovat do půdy již na podzim nejen proto, že dojde lépe k jeho rozložení a tím vylepšení struktury půdy, ale také z důvodu, že je u něj hůře stanovitelný přesný obsah látek a oproti minerálním hnojivům se hnoje používá objemově výrazně větší množství, kdy nemusí být aplikace úplně rovnoměrná, a není tedy úplně vhodný přímý kontakt hnoje s rostlinou. Na jaře však naše záhonky budou po použití oragnického hnojiva připravené a fresh, jako nikdy!

A živá půda znamená také zdravý život v zahradě nejen náš, ale i jejích dalších návštěvníků. A to je přece krása!

 

   

 

A co když to na podzim nestihneme?

 

Na jaře již probíhá jemná příprava půdy, kdy je možné mělce zapravit kompost nebo organické hnojivo k tomu určené přímo při výsadbě sazenic či při výsevu semínek.

Sortiment vhodných organických hnojiv se rok od roku rozšiřuje a jedná se o velice zajímavé produkty. Představím vám několik z nich, které jsem osobně odzkoušela a velice se mi zalíbily.

 

Jedná se o řadu Vita Nature, která nabízí jak přírodní substrát pro výsadbu a výsev bylinek, tak i účinná a 100% organická hnojiva např. z kopřiv, nebo velmi kvalitní hnojivo z kalifornských žížal. Hnojiva jsou k dostání v praktickém menším balení a jejich aplikace je snadná a pohodlná.

 

Přiznám se, že jsem člověk, který rád zkouší věci, ze kterých mají druzí obavy, a právě takto jsem se dostala k zajímavým produktům, kterým moc fandím, a těmi je mykorhiza zn. Symbiom, Symbivit. Jedná se o přípravky, které zajistí efektivnější dodávání vláhy a živin rostlinám prostřednictvím symbiózy ("přátelství") s houbami.

Jednoduše si lze tento systém představit podobně, jako máme již od dětství zafixováno, že křemenáč najdeme vždy pod břízou či osikou, kotrč kadeřavý pod borovicí a hřib dubový pod dubem.

Symbióza rostlin s houbami probíhá probíhá všude kolem nás, v zemi pod našima nohama, a přestože ji nevidíme, příroda ji má vymyšlenou velice dobře. Mykorhiza hub je rozsáhlý systém podzemních vláken, který tím, že se napojí na danou rostlinu, dokáže jí předat živiny a vodu z mnohem větší vzdálenosti, než by dokázal kořenový systém rostliny sám. Přípravky Symbivit jsou nastaveny tak, aby si každý z nich uměl najít tu svou přátelskou rostlinu a vše fungovalo efektivně a pro rostlinu prospěšně.

Aplikace těchto 100% přírodních přípravků probíhá jednoduše při výsadbě nasypáním rovnoměrně ke kořenům, a to pouze 1 x za život rostliny. Po vytvoření symbiózy již systém funguje, roste dle potřeby a výsledkem jsou silné a zdravé rostliny, které mají nejen bohatší úrodu, ale i chutnější plody zeleniny z naší Dětské zahrádky, kde jsem vyzkoušela použít Symbivit na zeleninu, ale také u Bylinkové zahrádky, Harmonie a Orient Expresu působil pozitivně na obsah aromatických látek, obsažených v rostlinách s použitím speciální mykorhizy Symbivit pro bylinky a aromatické rostliny.

 

 

 

Jak na přihnojování během vegetační sezóny?

 

Rostliny je možné přihnojovat pravidelně nebo dle potřeby v případě, že víme, že zemina na naší zahradě není příliš výživná a rostliny vykazují známky toho, že jim "něco" chybí. Obvyklými znaky nedostatku živin je žloutnutí listů a celkově slabý růst (může znamenat nedostatek dusíku), špatné tvoření květů, drobné plody s pomalým dozráváním (nedostatek fosforu), aj. . Pozor však také na znaky, které signalizují naopak přehnojení a tím nadbytek potřebných živin. I při aplikaci organických hnojiv platí, že všeho moc škodí.

 

K přihnojování můžeme použít jak prášková hnojiva, tak granulovaná či kapalná. Kapalná hnojiva jsou vhodná k aplikaci nejen formou zálivky ke kořenům, ale také k aplikaci přímo na list rostliny, kde mají rychlejší nástup účinku.

K přihnojování během sezóny je možné použít také výše zmíněnou Mykorhizu, pokud jsme tak nestihli učinit při výsadbě, a to tak, že odhrneme zeminu a přípravek aplikujeme rovnoměrně ze všech stran co nejblíže kořenům rostliny.

 

 

Přeji vám krásné podzimní dny a ty nejlepší pěstitelské výsledky a v případě dotazů k tématu hnojení mě neváhejte kontaktovat na info@vyroste.cz.

 

Adéla, srdce značky VYROSTE