Jak pěstovat bylinky doma i na zahradě
I když o sobě říkáte, že vám uschne i kaktus. I když jste zkušený zahradník a máte „zelené ruce“. I když se nacházíte kdekoli mezi tím... Bylinky jsou jednou ze zahradních (i za oknem pěstovaných) nezbytností. Za trochu péče se vám odmění překrásnou vůní, vykouzlí vám úsměv na rtech kdykoli půjdete kolem a zejména, udělají spoustu radosti v kuchyni.
Pokud jste si zakoupili kolekci Bylinková zahrádka, máte nyní doma 7 sáčků se základními bylinkami, s petrželkami, bazalkou, libečkem, dobromyslí, tymiánem a pažitkou. A já vám teď dám pár tipů, aby vám opravdu VYROSTLY a dělaly radost.
Co budete potřebovat
1. Zeminu – prodává se i speciální varianta právě substrátu pro bylinky , ale postačí případně i jakýkoli zahradnický substrát, tzv. univerzální nebo kvalitní kompostní zemina. Pokud máte tu možnost, smíchejte substrát s trochou písku a krásným živým humusem.
2. Několik menších kelímků nebo květináčků – na předpěstování semínek. Nehledejte v tom žádnou vědu a hlavně, nevytvářejte zbytečně nový odpad, schraňte si třeba kelímky od jogurtů, poslouží skvěle.
3. Větší květináče k přesazení předpěstovaných bylinek – moje doporučení? Použijte květináče z přírodních materiálů, třeba ty krásné klasické terakotové, s odtokovou miskou. Jako se vy cítíte lépe v oblečení z přírodních materiálů, ani rostliny nemilují být obklopeny plastem. V krabičce Bylinková zahrádka najdete také krásné kvalitní samolepky z bylinkové kolekce, které vaše květináče mohou dokonale ozdobit.
4. Chuť a čas učit se a objevovat.
Jak na to
V případě pěstování bylinek pro sklizeň mladé natě v interiéru je možné vysévat semínka libovolně v průběhu celého roku. Pro klasické předpěstování a následné přesazení na cílové stanoviště či pěstování po jedné rostlince v květináči je ten nejlepší čas vyset semínka v průběhu února/března. Některé si totiž dávají na čas a klíčí pomalu. Včasným výsevem si zajistíte silné a zdravé sazenice pro jarní výsadbu na cílové stanoviště.
Semínka můžeme vysévat do připravených jamek nebo rozptylem po celé vrstvě substrátu a následně menší vrstvičkou substrátu přihrnout a utlačit. Zpočátku je vhodné provádět zálivku pomocí rozprašovače.
Nepanikařte, že se nic neděje. Někdy se zdá, že to snad není možné, uběhl týden a nic?! To nevyroste. Ale… VYROSTE! Už vidíte ten první malý klíček? A další den další a další! Některé bylinky, jako třeba petržel, si dávají na čas. Vydržte, udržujte ve vlhku a uvidíte, že během 2 týdnů budete mít kalíšky plné malých rostlinek.
Rostlinkám je možno také přírodním způsobem trošičku "pomoct". Velmi dobrou zkušenost v případě klíčení a vzrůstání druhů "kterým se moc nechce" mám s použitím růstového stimulátoru, který je možno aplikovat jak na moření semínek, tak i následně pro zálivku rostlin.
Když rostlinky zesílí (už mají 6 a víc pravých lístků), je čas na stěhování. Jednotlivé sazeničky je vhodné tzv. pikýrováním opatrně rozdělit a vysadit buď rovnou jednotlivě do malých květináčků či sadbovačů nebo do většího truhlíku např. do trojsponu nebo pětisponu tak, aby měla každá rostlina dostatečný prostor narůst v pěknou a silnou sazeničku.
Malé doporučení. Pokud máte děti, je vhodné květináčky opatřit otvorem pro odtok přebytečné vody a podmiskou. Děti rády zalévají. Pořád a všechno. A bylinky nejsou lekníny, tolik dětské lásky a vody by nemusely zvládnout.
Když máme sazenice pevné a silné, můžeme se rozhodnout, kam s nimi dál. V případě pěstování v interiéru na okně či na balkoně pro kuchyňské využití je asi nejvhodnější pěstování bylinek v truhlíku nebo v květnících (označení květníků samolepkami či cedulkami s popiskem velmi doporučuji).
Květník naplníme kvalitní zeminou či substrátem zhruba do 1/2. Předpěstované rostlinky z kalíšků ideálně netaháme, není to pohádka o řepě. Mnohem efektivnější a snazší je rostlinky z květináčku vyklopit. Vidíte ten trs kořínků! Úžasné že? Teď je možné bylinky buď opatrně rozdělit nebo do květníků přesadit takto celé. A to je i mé doporučení. Některé z nich, např. bazalka, totiž daleko raději roste obklopena kamarádkami.
A kam teď s nimi?
Bylinky milují slunce. V bytě nechte květináče na slunném parapetu. Venku se nebojte dát květináče na terasu či balkon. Nezapomeňte je pravidelně zalévat a každé dva týdny přihnojit, ideálně organickým hnojivem k tomu určeným.
Sklizeň vypěstovaných bylinek probíhá dle potřeby a způsobu využití. Lze sklízet mladé listy k použití začerstva třeba nasekané na chléb nebo rostliny již vzrostlé s pevnými stonky nastříhat pomocí ostrých a přesných zahradnických nůžek, svázat do svazků či rozložit na sítech a usušit k dalšímu využití.
U některých bylinek je vhodné hlídat termíny sklizně podle toho, kdy obsahují nejvíce aromatických látek, např. dobromysl (neboli oregáno) je ideální sklízet těsně před rozkvetením nebo zkraje nakvétání květů, kdy rostlinou proudí aromatické látky směrem nahoru ke květu.
Bylinková zahrádka obsahuje kolekci bylin tzv. kořeninových s využitím především v kuchyni. Ovšem třeba takový čaj pro dobrou mysl z již zmíněné dobromysli či čaj obohacený snítkem tymiánu má skvělé relaxační i léčebné účinky, stejně jako například z nich vyrobené oleje či tinktury.
Jak zazimovat bylinky
Bylinková zahrádka obsahuje bylinky jak jednoleté (bazalka, petržel), tak i takové, které mohou v záhoně přezimovat (libeček, oregáno, pažitka, tymián) či se rozmnožit samovýsevem (např. petrželka, pokud ji necháme v záhoně po prvním roce přezimovat ve druhém roce vytvoří semínka).
Jednoleté druhy bylinek ze záhonu po zámrazu jednoduše odstraníme a záhon si připravíme na další sezónu (porytí, zapravení organického hnojiva). V případě vytrvalých druhů bylinek provádíme sestřižení nadzemní části kousek nad zemí. Výška sestřižení závisí na druhu a stáří rostliny. Například tymián je vhodné stříhat trošku výše a podpořit tím rozvětvení a omlazení jeho dřevitého stonku. Bylinky, které mají dužnatý stonek a jejich nadzemní část přes zimnu vymrzá, je možné sestříhnout kousek nad zemí (u starších rostlin cca 5 cm).