Jaro plné barev, přesně to každý z nás po šedivých zimních dnech potřebuje. Pro dobrou náladu, pro radost, pro povzbuzení. Obklopit se po zimním období rozmanitými květy cibulovin je tou správnou volbou.
Záplavu barevných květů lze poměrně snadno vypěstovat na terase, malém balkoně, i v každé zahradě. Odvážnější se mohou pustit také do rychlení cibulovin v interiéru, které jim pak budou dělat radost třeba již na Vánoce nebo v předjaří. O tomto si povíme více v jednom z příštích článků.
Výběr cibulí
Jak již název napovídá, cibuloviny vyrůstají ze zásobního orgánu, který se nazývá cibule. Mezi cibuloviny patří např. drobné sněženky, krokusy a modřence, ale také výraznější okrasné česneky, hyacinty, narcisy a samozřejmě oblíbené tulipány.
Jedná se o velmi pestrou skupinu rostlin co do variací tvarů a skupinu prošlechtěnou natolik, že na trhu je opravdu každoročně mezi novinkami z čeho vybírat!
Cibuloviny z hlediska způsobu pěstování lze rozdělit na ty, které je vhodné každoročně po odkvětu a zatažení ze země vyjmout a uložit na temném a suchém místě (např. tulipány a hyacinty), a na ty, které v zemi mohou zůstávat po více let a vyjímáme je pouze v případě, že již vytváří příliš hustý trs namnožených dceřiných cibulek nebo pokud je třeba po čase chceme přemístit na jiné místo (narcisy, sněženky, modřence, krokusy, ale také okrasné česneky).
Cibuloviny povětšinou nejlépe vyniknou ve skupinových výsadbách, i když třeba majestátnost okrasných česneků vynikne skvěle naopak při použití jednotlivých kusů či malých skupinek. Nebojte se kombinovat jednotlivé druhy a barvy, jaro fandí pestrosti a v případě cibulovin se s kombinacemi snad ani není možné splést.
Skvělé je také využít postupné nakvétání jednotlivých druhů. Vysaďte k sobě třeba drobné cibulky krokusů a modřenců, které vykvetou první a postupně je budou doplňovat vyšší narcisy a tulipány, poté okrasné česneky.
Velmi významné využití mají cibuloviny v záhonech trvalek, kdy záhon výrazně obohatí o kvetoucí jarní aspekt v období, kdy trvalky teprve začínají vyrůstat.
Sázení
Většina cibulovin se sází na podzim. Přestože nejmenovaná média "plaší" diváky a čtenáře s výsadbami již na konci léta, z vlastní zkušenosti můžu říci, že se vyplatí počkat a je vhodnější s výsadbou začít později, ideálně říjen a listopad, kdy rostlina má v půdě dostatek vláhy a než přijdou zimní mrazy, stihne lehce zakořenit. Sázet se dá až do té doby, dokud není zamrzlá půda. Jarní výsadba je u většiny druhů také možná, avšak nemusí být zaručeno, že rostlina v roce po výsadbě spolehlivě vytvoří květy nebo může dojít ke zpožděnému kvetení (obvykle cca o měsíc oproti témuž druhu z podzimní výsadby).
Výsadba cibulovin může být bodová, liniová, ale daleko zajímavěji vynikne výsadba do skupin či hnízd, a to jak hnízd jednodruhových, tak i vícedruhových.
Ani s výběrem stanoviště si není třeba příliš lámat hlavu. Cibuloviny je ideální sázet do lehké půdy (lze vylehčit pískem) s dostatečnou výživou. Tu cibulím zajistíte přimícháním kompostu při výsadbě. V případě použití kvalitního substrátu obvykle cibuloviny nevyžadují žádné speciální přihnojování.
Při sázení cibulovin je důležité myslet na hloubku výsadby. Cibule se sazí vždy špičkou nahoru a do 2-3 násobné hloubky, než jsou samy vysoké. Pro příklad - u menších cibulek krokusů je vhodná hloubka výsadby cca 5 cm, u většiny tulipánů cca 10 cm.
Cibulky by se neměly vzájemně dotýkat, ale větší rozestupy mezi nimi není potřeba nechávat. Vypadají nejlépe blíže u sebe. Po výsadbě je potřeba cibuloviny zalévat a podpořit tím jejich zakořenění.
Případné přihnojování je vhodné zahájit v předjaří, a to ideálně přidáním kompostu, nebo granulovaným či tekutým hnojivem.
Péče o kvetoucí rostliny
Nakvetlé cibuloviny si obvykle dobře poradí s jarními mrazíky, není tedy nutné je zakrývat. Aby narostly krásně vysoké s bohatými květy, je v suchém jaru důležitá pravidelná zálivka dle potřeby, ale obecně alespoň 2x týdně. Při řezu květů do vázy je vhodné na rostlině ponechat 1-2 spodní listy, aby se cibulka přirozeně zatáhla, získala tímto zpět živiny a bez újmy uzavřela svou vegetační sezónu.
Životnost řezaných květů je možné prodloužit seříznutím stonků zešikma a naplněním vázy studenou vodou. Ještě lepšího fresh efektu lze docílit přidáním do vody kostky ledu. Vodu je vhodné měnit každý den. Tulipány se ve vytopené místnosti poměrně rychle rozevírají, pokud si tedy chcete vychutnávat jejich krásu déle, je vhodné je umístit spíše do chladnějších prostor.
V případě ponechání květů na rostlině je vhodné je zastříhnout před vytvořením semen, aby nedocházelo ke zbytečnému vysilování rostliny.
Přezimování
Cibuloviny je povětšinou možné nechat v zemi několik let, nebo je v období, kdy zatáhnou listy, ze země vyndat, uskladnit na temném a suchém místě a zasadit opět v říjnu.
Dobu, kdy je cibule vhodné vyndat poznáte snadno, listy na rostlině jsou zcela zaschlé.
Sama cibuloviny ze zahrady vyndávám pouze v případech, když je chci přesadit na jiné místo nebo rozdělit namnožené "dceřiné" cibulky a přebývajícími třeba podarovat kamarády a rodinu (např. okrasný česnek Allium aflatunense ´Purple Sensation´ vyrývám co 3 roky a z jedné původní cibule za tuto dobu získám několik silných cibulí, které lze vysušit, uskladnit a na podzim vysadit jako nové samostatné rostliny).
Kombinace cibulovin s dalšími rostlinami
Kombinace cibulovin s trvalkami již byla zmíněna. Cibuloviny však můžete bez obav sázet také třeba pod ovocné stromy. Stromy zjara rostlinám pod sebou nestíní a cibuloviny se před létem zatáhnou a nevadí při sekání trávy, ani sklizni ovoce. K odkvétajícím cibulovinám lze v květnu vysadit také letničky. Vyberte ty, které mělce koření, například nádherný a užitečný měsíček lékařský (Callendula officinalis). Oblíbená a krásná je také kombinace cibulovin s pomněnkami.
Máte další otázky k pěstování cibulovin? Ráda vám poradím na info@vyroste.cz